VEFRESH veicina videi draudzīgas infrastruktūras attīstību apkaimē un palīdz veidot VEF apkaimi kā vietu, kur inovatīvas tehnoloģijas nodrošina cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanos.

Viedpilsētas risinājumu prototipēšanas un ieviešanas gaitā VEF apkaimē kā prioritāte noteikta cilvēkiem draudzīga un zaļa labiekārtojuma un infrastruktūras veidošana. Tāpat VEFRESH savās aktivitātēs vēlas sekmēt datos balstītu risinājumu izveidi, kas veicinātu apkaimes sasniedzamību.


Mobilitātes punkts ↓

Urbānā pasāža VEF apkaimē ↓

Mobilitātes vadības hakatons ↓

"Marss" parks Teikā ↓

 
 
 
 
 

Mobilitātes punkts

VEFRESH sadarbībā ar Rīgas enerģētikas aģentūru un “IE.LA inženieri” izveidojis pirmo mobilitātes punkta prototipu Latvijā, kas tika atklāts 2020. gada jūlijā.

Uz augšu ↑

AP2_5023.jpg
 
 
Mobilitātes punkts ir vieta, kas savieno dažādus transporta veidus un piedāvā ērtu piekļuvi mikromobilitātes un koplietošanas iespējām. Tā mērķis ir nodrošināt izvēles iespējas ieplānotā ceļa turpināšanai ilgtspējīgā un gudrā veidā, neizmantojot pri…

Mobilitātes punkts ir vieta, kas savieno dažādus transporta veidus un piedāvā ērtu piekļuvi mikromobilitātes un koplietošanas iespējām. Tā mērķis ir nodrošināt izvēles iespējas ieplānotā ceļa turpināšanai ilgtspējīgā un gudrā veidā, neizmantojot privāto automašīnu.

Mobilitātes punktā tiks uzstādītas riteņbraucējiem ērtas velonovietnes, veloremonta stacija, elektroskūteru īres punkts, kā arī būs pieejams bezmaksas Wi-Fi un viedierīču uzlādes iespējas.

Tāpat mobilitātes punktā būs pieejama pirmā lietu interneta un mašīnredzes risinājumu testēšanas stacija, kas pieejama gan jauniem, gan sevi pierādījušiem uzņēmumiem. Testēšanas stacijā ievāktie dati būs atvērti un pieejami arī citiem interesentiem.

Paralēli uz Brīvības ielas tiks izvietots pirmais velo un gājēju skaitītājs pilsētā, kas palīdzēs veicināt ilgtspējīgu pārvietošanos pilsētā.

 
 
 
 

Urbānā pasāža VEF apkaimē

Lai uzlabotu esošo ārtelpas risinājumu pie VEF Kultūras pils, esam izstrādājuši mūsdienīgu publiskās zaļās zonas risinājumu, kas samazina autoparka klātesamību, paaugstina drošības standartus iedzīvotājiem, kā arī rada multifunkcionālu vidi dažādu apkaimes iedzīvotāju vajadzībām. Lai arī Rīgas pilsētas līdzdalīgās budžetēšanas projektu īstenošanas konkursā neguvām nepieciešamo atbalstu, esam motivēti strādāt ar šo projektu un meklēsim veidus kā to realizēt citādāk.

Uz augšu ↑

VEF pasaza 2.jpg
 
 
Urbānās pasāžas mērķis ir radīt vietu pilsētvidē, kur patīkami un droši uzturēties VEF Kultūras pils viesiem, socializēties apkaimes iemītniekiem un darbiniekiem pamainīt fokusu, izmantojot labiekārtotu un patīkamu ārtelpu. Tāpat šī vieta var kalpot…

Urbānās pasāžas mērķis ir radīt vietu pilsētvidē, kur patīkami un droši uzturēties VEF Kultūras pils viesiem, socializēties apkaimes iemītniekiem un darbiniekiem pamainīt fokusu, izmantojot labiekārtotu un patīkamu ārtelpu. Tāpat šī vieta var kalpot par rekreācijas zonu apkārtnes bērniem, jo ir droša un iekļaujoša.

Projekta galvenā pievienotā vērtība, ir gājēju drošības uzlabošana. Urbāno pasāžu vēlamies veidot, pamatojoties uz Eiropas pilsētu praksēm, kur gājēja drošība, ērtība un labsajūta ir būtiskākie labas pilsētvides pārvaldības priekšnosacījumi. VEF apkaime un tās viesi iegūs vietu pilsētā, kur ir vēlme uzturēties, socializēties kā daļai no apkārtnes kopienas un galamērķi, kas kalpo par zaļo oāzi lielpilsētā.

 
 
 
 

Mobilitātes vadības hakatons

2020. gada februārī VEFRESH kopā ar Rīgas Enerģētikas aģentūru, LMT un Jauno Teiku organizēja Mobilitātes vadības un dizaina hakatonu, lai veicinātu ilgtspējīgu, klimata neitrālu mobilitāti pilsētā.

Uz augšu ↑

C585765F-44EE-4D15-A3A3-077AF1BA7E24.jpg
 
 
Hakatons tika organizēts, lai attīstītu kopīgu vīziju par pasāžas starp VEF Kultūras pili, LMT un Jaunās Teikas ēkām trasformāciju no autostāvvietas uz iedzīvotājiem draudzīgu risinājumu. Galvenais hakatona uzdevums bija rast risinājumus, kā salāgot…

Hakatons tika organizēts, lai attīstītu kopīgu vīziju par pasāžas starp VEF Kultūras pili, LMT un Jaunās Teikas ēkām trasformāciju no autostāvvietas uz iedzīvotājiem draudzīgu risinājumu. Galvenais hakatona uzdevums bija rast risinājumus, kā salāgot attiecības starp visām ieinteresētajām pusēm - kājāmgājējiem, autobraucējiem, velosipēdistiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Papildus tika diskutēts par iespējām uzlabot apkaimes iedzīvotāju informētību par ilgtspējīgiem transporta veidiem un mobilitates vadības aspektiem.

Hakatona apkopotu ideju rezultāts ir iesniegts dalībai “Rīgas pilsētas līdzdalīgās budžetēšanas projektu īstenošanas konkursā”.

 
 
 
 

Marss parks Teikā

2019. gada decembrī tika uzsākta iniciatīva “Palīdzi novērst ilggadīgu koku izciršanu un izveidot parku bijušā velotreka ‘Marss’ vietā”.

Uz augšu ↑

VEF_Marss_Parks_ETER+1.jpg
 
 
Iniciatīva tika izveidota, lai apturētu vairāk nekā 40 ilggadīgu koku izciršanu bijušā velotreka “Marss” vietā, kura saknes meklējamas vairāk kā 100 gadu senā vēsturē. Plānotās jaunbūves vietā VEFRESH kopā ar domubiedriem piedāvāja teritorijā ierīko…

Iniciatīva tika izveidota, lai apturētu vairāk nekā 40 ilggadīgu koku izciršanu bijušā velotreka “Marss” vietā, kura saknes meklējamas vairāk kā 100 gadu senā vēsturē. Plānotās jaunbūves vietā VEFRESH kopā ar domubiedriem piedāvāja teritorijā ierīkot publiski pieejamu zaļo zonu.

Viena mēneša laikā, kopā ar iniciatīvas partneriem Teikas apkaimes biedrību, Rīgas Apkaimju aliansi un biedrību “Pilsēta cilvēkiem” izdevās kopā savākt apmēram 15 500 Latvijas iedzīvotāju paraktus, kuri tika iesniegti Saeimā.

Kopā ar dizaina studiju “Overpriced” tika izveidoti arī vēsturiskā velotreka “Marss” burtveidoli.