VEFRESH ir partneris IT un viedpilsētas inovāciju testēšanai pilsētvidē.

Produktus un pakalpojumus, kas saistīti ar pilsētvidi, nepieciešams testēt un pārbaudīt reālos apstākļos, taču šis process bieži vien ir neskaidrs un laikietilpīgs. Tas savukārt var kavēt risinājumu komercializāciju vai radīt apstākļus, kur tirgū nonāk nepietiekami pārbaudīti produkti. Kustības VEFRESH mērķis ir atvieglot inovāciju pilotēšanu pilsētā, un esam gatavi šajā procesā atbalstīt tos, kas vēlas VEF apkaimē testēt un pārbaudīt savus viedpilsētas prototipus.
Tāpat VEFRESH strādā, lai radītu labvēlīgus apstākļus jaunu, potenciāli eksportspējīgu inovāciju radīšanai, kā arī lai ieviestu pilotēšanas pieeju projektiem un pārvaldībai arī citās nozarēs.


Urban mobility incubator ↓

Urban mobility hackathon ↓

Pilsētas ideju hakatons ↓

Jaunās paaudzes ielu apgaismojums ↓

Inovāciju tiesiskais regulējums ↓

Dalība viedpilsētas līderu grupās ↓

“Parkdroid” sensoru testēšana ↓

Portāla “uzlabo.lv” atklāšana ↓

Dalība projektos ↓

 
 
 
 
 

Urban mobility incubator

2021. gada izskaņā noslēgusies pirmā mobilitātei veltītā uzņēmējdarbības inkubatora programma Latvijā “Urban mobility incubator”, ko īsteno inovāciju kustība “VEFRESH” sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu, Rīgas domi un ar EIT Urban Mobility atbalstu. Inkubators ir turpinājums pavasarī notikušajam pilsētvides mobilitātes tiešsaistes hakatonam. Projekta mērķis ir risināt pilsētas transporta un mobilitātes izaicinājumus, sekmēt inovatīvu jaunuzņēmumu attīstību mobilitātes jomā, kā arī jaunu produktu un pakalpojumu testēšanu pilsētvidē.

Uz augšu ↑

 
 

Sešas komandas 10 nedēļu garumā attīstīja savas idejas līdz prototipiem, kas novembrī tika uzstādīti testēšanai VEF apkaimes pilotteritorijā - komanda “E-stop” ar automatizētu un drošu skrejriteņu novietni, “Micropoint” ar mobilitātes punktu ar velosipēdu darbnīcu, “Electrify” ar elektriski darbināmu mikroautobusu, “Velorūme” ar slēgtu velosipēdu novietni, “getUgo” ar teleoperācijas programmatūru autonomai transportlīdzekļa tālvadībai un “Simple Charge” ar viegli instalējamu elektroauto uzlādes staciju pie ielu apgaismojuma stabiem. Inkubatora programmas noslēgumā komandas savus risinājumus prezentēja pilsētvides speciālistiem un investoriem, lai iegūtu atsauksmes un piesaistītu kapitālu produkta tālākai attīstībai.

 
 
 

Urban mobility hackathon

2021. gada pavasarī norisinājās “Urban Mobility Hackathon”, kas aizsāka pirmo mobilitātei veltīto uzņēmējdarbības inkubatora programmu Latvijā, ko piedāvā inovāciju kustība “VEFRESH” sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu, Rīgas domi un ar EIT Urban Mobility atbalstu.

Uz augšu ↑

logo majaslapai.png
 
 
Lai palīdzētu interesentiem attīstīt savas idejas, kā arī atrast domubiedrus, 15.-17. aprīlī norisināsies hakatons “Urban mobility hackathon”, kurā dalībnieki no Baltijas valstīm aicināti pievērsties pilsētu izaicinājumiem klimatneitrālas mobilitāte…

Hakatona mērķis ir palīdzēt interesentiem attīstīt savas idejas un atrast domubiedrus, lai kopīgi pievērstos pilsētu izaicinājumiem klimatneitrālas mobilitātes nodrošināšanā. 48 stundu garumā dalībniekus atbalstīja plašs mentoru loks, ko nodrošināja vadošais partneris Nīderlandes vēstniecība Latvijā kopā ar tehnoloģiju uzņēmumiem “Accenture” un “Latvijas mobilais telefons” (LMT), kā arī citiem ekspertiem. Dalībnieki aicināti pieteikt izstrādātos risinājumus arī inkubatora programmā, kas norisināsies vasarā.

 
 
 

Pilsētas ideju hakatons

2020.gada rudenī tiešsaistē norisinājās “VEFRESH” pilsētas ideju hakatons, kur 24h garumā dalībnieki izstrādāja dažādus risinājumus pilsētas attīstībai.

Uz augšu ↑

hakaons mazs.jpg
 
 
Hakatons ietvēra gan tehnoloģiju, gan infrastruktūras, gan sociālo inovāciju ideju attīstīšanu, un tajā bija pieteikušies 85 dalībnieki, kas vēlējās radīt ko noderīgu savai apkaimei vai visai pilsētai.Darba procesu atbalstīja 17 mentori no dažādām j…

Hakatons ietvēra gan tehnoloģiju, gan infrastruktūras, gan sociālo inovāciju ideju attīstīšanu, un tajā bija pieteikušies 85 dalībnieki, kas vēlējās radīt ko noderīgu savai apkaimei vai visai pilsētai.

Darba procesu atbalstīja 17 mentori no dažādām jomām kā pilsētplānotāji, bizness, pašvaldības iestādes, tehnoloģiju eksperti un sociālie aktīvisti. Kopā tika prezentēti 15 izaicinājumi un 7 komadas izstrādāja risinājumus pilsētvides uzlabošanai.

 
 
 
 

Jaunās paaudzes ielu apgaismojums

Uzņēmums "Teliko" VEF apkaimes mobilitātes punktā piedāvā iedzīvotājiem izmēģināt jaunās paaudzes ielu apgaismojumu, kas tiek regulēts ar "Citylight.net" kustības sensoru palīdzību.

Uz augšu ↑

WhatsApp Image 2020-08-26 at 15.14.13.jpeg
 
 
Šāda veida risinājumi šobrīd tiek testēti arī citviet pasaulē, un kopumā individuāli vadāms apgaismojums pilsētā var kalpot par pamatu dažādu lietu interneta un mašīnredzes risinājumu attīstībai.Jaunās paaudzes gaismeklis kontrolē gaismas intensitāt…

Šāda veida risinājumi šobrīd tiek testēti arī citviet pasaulē, un kopumā individuāli vadāms apgaismojums pilsētā var kalpot par pamatu dažādu lietu interneta un mašīnredzes risinājumu attīstībai.

Jaunās paaudzes gaismeklis kontrolē gaismas intensitāti, balstoties uz reālo situāciju tā tuvumā, nevis uz iepriekš iestatītu datumu un laiku. Šāds risinājums nodrošina gan to, ka apgaismojuma elektrības patēriņš var būt pat 3 reizes mazāks nekā parastam LED gaismeklim, gan arī, ka cilvēki var diennakts tumšajā laikā justies droši un pamanāmi.

 
 
 
 

Inovāciju tiesiskais regulējums

VEFRESH iestājas par jauna tiesību akta izveidi, kas nosaka speciālu inovāciju teritoriju darbību. Inovāciju zonās būtu iespējama ātrāka jaunu risinājumu pilotēšana un vienkāršots tās saskaņošanas process.

Uz augšu ↑

VERFRESH-HiRes-Filter-1012_websize.jpg
 
 
2019. gada vasarā kopā ar advokātu biroju “Sorainen” tikai veikta izpēte, kuras ietvaros noskaidrots, ka likumiskais ietvars nav atbilstošs, lai uzņēmumi un citas juridiskās personas varētu pilsētvidē testēt un ieviest dažādus jaunus risinājumus kā …

2019. gada vasarā kopā ar advokātu biroju “Sorainen” tikai veikta izpēte, kuras ietvaros noskaidrots, ka likumiskais ietvars nav atbilstošs, lai uzņēmumi un citas juridiskās personas varētu pilsētvidē testēt un ieviest dažādus jaunus risinājumus kā dronu piegādes, dažādus viedos satiksmes organizēšanas līdzekļus, kā arī pašbraucošos auto. Tāpat šobrīd trūkst definēta procesa, kā saskaņot sensoru un citu lietu interneta risinājumu testēšanu, izmantojot pilsētas publisko infrastruktūru. Inovāciju pilotteritoriju regulējuma izveides priekšlikums iesniegts Ekonomikas ministrijai un tālāk iekļauts ministrijas ieteikumos Nacionālās industriālās politikas (NIP) pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam. Tāpat šī ideja padziļināti izskatīta 5G politikas veidotāju hakatona ietvaros. Šobrīd VEFRESH turpina darbu pie inovāciju uzņēmumu interešu pārstāvniecības.

 
 
 
 

Dalība viedpilsētas līderu grupās

VEFRESH aktīvi pārstāv apkaimes un citu inovāciju uzņēmumu intereses viedpilsētu līderu grupās.

Uz augšu ↑

2.jpg
 
 
Kopš 2018. gada VEFRESH ir viens no dalībniekiem Ekonomikas ministrijas viedās pilsētu stratēģiskās attīstības līderu grupā, kurā vienuviet satiekas Latvijas lielākie inovāciju uzņēmumi, universitātes, pētniecības iestādes, kā arī pašvaldību un vals…

Kopš 2018. gada VEFRESH ir viens no dalībniekiem Ekonomikas ministrijas viedās pilsētu stratēģiskās attīstības līderu grupā, kurā vienuviet satiekas Latvijas lielākie inovāciju uzņēmumi, universitātes, pētniecības iestādes, kā arī pašvaldību un valsts sektora pārstāvji, lai kopīgi noteiktu nozares prioritātes un identificētu attīstības šķēršļus. Tāpat VEFRESH aktīvi piedalās jaunizveidotajā Rīgas domes Viedpilsētas darba grupā.

 
 
 
 

Parkdroid sensoru testēšana

Jaunuzņēmums Parkdroid sadarbībā ar VEFRESH 2019. gada rudenī uzsāka jaunu autostāvvietu sensoru testēšanu VEF apkaimē.

Uz augšu ↑

0IMG_5330.JPG
 
 
VEF apkaimē tika uzstādīti seši viedo stāvvietu sensori, kas spēj noteikt konkrētas stāvvietas pieejamību, izmantojot ģeomagnētiskā lauka izmaiņas. Sensori spēj pārraidīt šo informāciju reāllaikā, tādējādi ļaujot autovadītājiem par stāvvietu pieejam…

VEF apkaimē tika uzstādīti seši viedo stāvvietu sensori, kas spēj noteikt konkrētas stāvvietas pieejamību, izmantojot ģeomagnētiskā lauka izmaiņas. Sensori spēj pārraidīt šo informāciju reāllaikā, tādējādi ļaujot autovadītājiem par stāvvietu pieejamību uzzināt jau iepriekš, kas savukārt uzlabo gan autobraucēju pieredzi, gan mazina izmešu apjomu. Sensoru testēšana reālā pilsētvidē uzņēmumam ir svarīga, jo ļauj noslīpēt bāzes algoritma precizitāti un pielāgot to klientu vajadzībām. Tāpat nozīmīgi, ka “Parkdroid” sensori datu pārraidei spēj izmantot arī jaunākās paaudzes datu pārraides veidu – NarrowBand IoT, ko VEF apkaimē nodrošina Latvijas Mobilais telefons.

Atbalsts uzņēmumiem viedpilsētas risinājumu pilotēšanas organizēšanā arī nākotnē būs neatņemams VEFRESH inovāciju kustības darbības virziens.

 
 
 
 

Portāla Uzlabo.lv atklāšana

2019. gada decembrī tika atklāts portāls uzlabo.lv, kur iedzīvotāji aicināti iesniegt savas idejas pilsētas uzlabošanai.  Pie platformas attīstības strādā brīvprātīgo programmētāju komanda, VEFRESH, biedrība “Pilsēta Cilvēkiem” un citas Rīgas apkaimju biedrības.

Uz augšu ↑

bilde+1.jpg
 
 
Pašreizējā “uzlabo.lv” testa versija ļauj iesniegt idejas pilsētas uzlabošanai un ikvienam balsot par saviem favorītiem, lai noteiktu populārākās idejas vai vajadzības, taču plānots portālu pilnveidot. Tuvākajā nākotnē platformā būs iespējams pulcēt…

Pašreizējā “uzlabo.lv” testa versija ļauj iesniegt idejas pilsētas uzlabošanai un ikvienam balsot par saviem favorītiem, lai noteiktu populārākās idejas vai vajadzības, taču plānots portālu pilnveidot. Tuvākajā nākotnē platformā būs iespējams pulcēt konkrētās idejas atbalstītājus, un moderatori - Rīgas apkaimju biedrības un "Pilsēta cilvēkiem" - varēs konsultēt iedzīvotājus par konkrēto ideju realizēšanas procesu, piemēram, ar ko vislabāk sazināties, kā iesniegt oficiālu iesniegumu pašvaldībai, u.c. Nākotnē arī paredzēts kopīgi organizēt hakatonu, kurā interesantākās iesniegtās idejas būtu iespējams attīstīt tālāk, iesaistot gan tehnoloģiju speciālistus, gan iedzīvotājus, gan arī pašvaldības pārstāvjus.

 
 
 
 

Dalība projektos

VEFRESH kustība piedalās dažādos ES projektu uzsaukumus un atvērta jaunām partnerībām.

Uz augšu ↑

1.jpg
 
 
VEFRESH ir izveidojis sadarbības partneru loku un piedalās dažādos ar viedpilsētu un mobilitāti saistītos projektu konkursos, tajā skaitā ES “Urban Innovative Actions”, Horizon 2020, EIT “Urban Mobility”, kā arī vairākos citos. Tāpat aicinām jebkuru…

VEFRESH ir izveidojis sadarbības partneru loku un piedalās dažādos ar viedpilsētu un mobilitāti saistītos projektu konkursos, tajā skaitā ES “Urban Innovative Actions”, Horizon 2020, EIT “Urban Mobility”, kā arī vairākos citos. Tāpat aicinām jebkuru uzņēmumu vai organizācijas, piesakoties dažādiem inovāciju projektu konkursiem, izsvērt iespējas ar VEFRESH konsultatīvo atbalstu tās pilotēt VEF apkaimē, kas kopā ar Rīgas domi un Ekonomikas ministriju iezīmēta kā topošā viedpilsētas pilotteritorija.