Mobilitātes inkubatora komandas noslēdz dalību programmā, izvietojot savus prototipus pilsētvidē

 
Dec 10, 2021

Šī gada nogalē noslēgusies pirmā mobilitātei veltītā uzņēmējdarbības inkubatora programma Latvijā “Urban Mobility incubator”, kuru organizēja inovāciju kustība VEFRESH sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu (EDI), Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu un EIT Urban Mobility, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) iniciatīvas atbalstu. Programmas noslēgumā komandas izvietoja savus prototipus testēšanai VEF apkaimes pilotteritorijā un aizstāvēja savas idejas pilsētvides speciālistiem un investoriem.

Programmas mērķis bija pievērsties pilsētas transporta un mobilitātes problēmām, sekmējot inovatīvu jaunuzņēmumu attīstību mobilitātes jomā, kā arī jaunu produktu un pakalpojumu testēšanu pilsētvidē. Inkubatorā tika uzņemtas 6 komandas, kas piedāvāja dažādus risinājumus, veicinot mikromobilitātes attīstību un videi draudzīgu pārvietošanos. Desmit nedēļu garumā komandas strādāja pie ideju realizācijas, tehniskajiem risinājumiem un tālākas biznesa attīstības, tajā skaitā investīciju piesaistes. Ikdienas darbā dalībniekus atbalstīja pieredzējuši biznesa, tehnoloģiju un mārketinga speciālisti, kā arī VEFRESH pārstāvji, kas katru nedēļu tikās ar komandām un palīdzēja tām risināt dažādus izaicinājumus un problēmjautājumus. 

1. decembrī tika aizvadīts programmas noslēguma pasākums, kurā komandas prezentēja savus risinājumus žūrijai, kas vērtēja komandu progresu un idejas potenciālu. Žūrijas sastāvā bija Viktors Valainis, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors, Kristīne Tarvida, LatBAN izpilddirektore un Rasmuss Filips Geks, Rīgas priekšsēdētāja padomnieks tehnoloģiju un rīcībpolitikas jautājumos.

Jaunuzņēmums “getUgo”, kas izpelnījās žūrijas simpātijas, iegūstot 1. vietu, programmas ietvaros pirmo reizi Latvijā testēja savu teleoperācijas programmatūru autonomai transportlīdzekļa tālvadībai satiksmē. Demonstrācijas brauciens norisinājās Āraišu, Pēkšēna, Aizkraukles un Bajāru ielu teritorijā. Teleoperāciju platforma nodrošina drošus attālās braukšanas pakalpojumus, kas ir viegli mērogojami un lietojami visos mobilajos tīklos, tostarp gan pašreizējā 4G, gan nākotnes 5G tehnoloģiju ietvaros.

Mobilitātes inkubatora 1. vietas ieguvēja, jaunuzņēmuma getUGO, risinājuma, teleoperāciju platformas, demonstrācija pilsētvidē

“getUgo” demonstrācijas brauciens

2. vietu ieguva komanda “SimpleCharge”, kas piedāvā viegli instalējamu uzlādes staciju pie pilsētas ielu apgaismojuma stabiem, tādējādi izmantojot jau esošu infrastruktūru, kas atvieglo uzlādes staciju uzstādīšanu un tīkla attīstību, it īpaši daudzdzīvokļu namu rajonos. Pirmā uzlādes stacija uz sešiem mēnešiem izvietota Apes ielā 2, Rīgā.

Mobilitātes inkubatora 2. vietas ieguvēja, jaunuzņēmuma SimpleCharge, radītā viegli instalējamā elektroauto uzlādes stacija pie pilsētas ielu apgaismojuma stabiem Latvijā

“SimpleCharge” elektroauto uzlādes stacija

Savukārt, 3. vietu ieguva “Velorūmes” komanda, piedāvājot slēgtu velosipēdu novietni, kas atvieglo velosipēda uzglabāšanu daudzdzīvokļu namu iemītniekiem, kā arī pasargā braucamos no garnadžiem un laikapstākļu ietekmes uz ritošo daļu. Vienā velorūmē ir iespēja droši un ērti novietot sešus velosipēdus. Prototips ir uzstādīts Teikā, Brīvības un Aizkraukles ielu krustojumā un tā testēšana norisināsies līdz 2022. gada 3. februārim.

Mobilitātes inkubatora 3. vietas ieguvējas, Velorūmes komandas, izstrādātās slēgtās velosipēdu novietnes prototips pilsētvidē.

“Velorūmes” velosipēdu novietne ar gudro atslēgu

Vēl neilgu brīdi iedzīvotājiem būs iespēja izmēģināt arī “Micropoint” mobilitātes punktu Zemitānu laukumā, kas nodrošina “pēdējā kilometra” risinājumus sabiedriskā transporta pieturu tuvumā. Mobilitātes punkts vienuviet apvieno elektroskūteru un velosipēdu novietni, mini velosipēdu darbnīcu un soliņu. Vēl viena no inkubatora komandām “E-stop” izstrādāja ērti lietojamu, automatizētu un drošu skūteru novietni, aizstājot vajadzību pēc individuālas slēdzenes. Šis risinājums tika uzstādīts t/c “Alfa” teritorijā, atvieglojot pircēju pārvietošanos iekštelpās, neraizējoties par privāto braucamrīku drošību. Savukārt, paplašināt koplietošanas transporta iespējas ar elektrisko mikroautobusu piedāvāja komanda “Electrify”. Visas komandas pasākuma noslēgumā saņēma TechChill 2022 ceļazīmes, kas vienuviet pulcē Baltijas tehnoloģiju jaunuzņēmumus.

Inovāciju kustība VEFRESH 2022. gadā plāno īstenot līdzīgas programmas, kas atbalsta inovatīvus mobilitātes risinājumus, lai sekmētu infrastruktūras attīstību, virzoties drošākas un ērtākas pārvietošanās virzienā.

 
Guest User